Mulk huquqi05 Nov 2024 14:00
Fuqarolar uchun uy-joyga egalik qilish imkoniyatlarini kengaytirish O'zbekiston hukumati uchun asosiy ustuvor vazifalardan biridir. Shu maqsadda, yangilangan Prezident qarorlari uy-joy sotib oluvchilarga, ayniqsa, kam va o'rta daromadli oilalarga, yosh mutaxassislarga va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo'lganlarga davlat subsidiyalarini taqdim etish dasturini takomillashtirdi va kengaytirdi.
Ushbu subsidiyalar to'liq kredit emas, balki ipotekaning dastlabki yukini yengillashtirishga qaratilgan maqsadli moliyaviy yordamdir. Dastur odatda ikki yo'nalishda ishlaydi: birinchidan, davlat bank tomonidan talab qilinadigan boshlang'ich to'lovning muhim qismini qoplash uchun subsidiya ajratishi mumkin. Ikkinchidan, kreditning belgilangan davri uchun (masalan, birinchi besh yil) davlat foiz to'lovlarining bir qismini subsidiyalashi mumkin, bu esa qarz oluvchi uchun oylik xarajatni samarali ravishda kamaytiradi.
Shaffoflik va adolatni ta'minlash maqsadida ariza topshirish jarayoni raqamlashtirilgan. Fuqarolar ushbu subsidiyalarni olish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali ariza topshirishlari mumkin. Tizim oilaning daromadi, hozirgi yashash sharoitlari va ijtimoiy maqomi kabi belgilangan mezonlar asosida muvofiqlikni baholaydi. Ushbu dastur yangi qurilgan turar-joy binolaridagi xonadonlar uchun ipoteka kreditlariga maxsus bog'langan bo'lib, bir vaqtning o'zida qurilish sohasini rag'batlantiradi va oilalarga bevosita yordam ko'rsatadi.

Making homeownership more accessible for its citizens is a key priority for the government of Uzbekistan. To this end, updated presidential decrees have refined and expanded the program for providing state subsidies to homebuyers, particularly targeting low- and middle-income families, young professionals, and those in need of improved housing conditions.
These subsidies are not a full loan but rather targeted financial assistance to ease the initial burden of a mortgage. The program generally works in two ways: first, the state can provide a subsidy to cover a significant portion of the initial down payment required by the bank. Second, for a fixed period (e.g., the first five years) of the loan, the state can subsidize a portion of the interest payments, effectively lowering the monthly cost for the borrower.
To ensure transparency and fairness, the application process has been digitized. Citizens can apply for these subsidies through the Single Portal of Interactive Public Services (my.gov.uz). The system assesses eligibility based on defined criteria such as family income, current living conditions, and social status. This program is specifically tied to mortgages for apartments in newly constructed residential buildings, simultaneously stimulating the construction sector while providing direct support to families.