Mulk huquqi05 Nov 2024 14:00
Fuqarolar uchun uy-joyga egalik qilish imkoniyatlarini kengaytirish O'zbekiston hukumati uchun asosiy ustuvor vazifalardan biridir. Shu maqsadda, yangilangan Prezident qarorlari uy-joy sotib oluvchilarga, ayniqsa, kam va o'rta daromadli oilalarga, yosh mutaxassislarga va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo'lganlarga davlat subsidiyalarini taqdim etish dasturini takomillashtirdi va kengaytirdi.
Ushbu subsidiyalar to'liq kredit emas, balki ipotekaning dastlabki yukini yengillashtirishga qaratilgan maqsadli moliyaviy yordamdir. Dastur odatda ikki yo'nalishda ishlaydi: birinchidan, davlat bank tomonidan talab qilinadigan boshlang'ich to'lovning muhim qismini qoplash uchun subsidiya ajratishi mumkin. Ikkinchidan, kreditning belgilangan davri uchun (masalan, birinchi besh yil) davlat foiz to'lovlarining bir qismini subsidiyalashi mumkin, bu esa qarz oluvchi uchun oylik xarajatni samarali ravishda kamaytiradi.
Shaffoflik va adolatni ta'minlash maqsadida ariza topshirish jarayoni raqamlashtirilgan. Fuqarolar ushbu subsidiyalarni olish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali ariza topshirishlari mumkin. Tizim oilaning daromadi, hozirgi yashash sharoitlari va ijtimoiy maqomi kabi belgilangan mezonlar asosida muvofiqlikni baholaydi. Ushbu dastur yangi qurilgan turar-joy binolaridagi xonadonlar uchun ipoteka kreditlariga maxsus bog'langan bo'lib, bir vaqtning o'zida qurilish sohasini rag'batlantiradi va oilalarga bevosita yordam ko'rsatadi.

Повышение доступности собственного жилья для граждан является одним из ключевых приоритетов правительства Узбекистана. С этой целью обновленные президентские указы уточнили и расширили программу предоставления государственных субсидий покупателям жилья, уделяя особое внимание семьям с низким и средним доходом, молодым специалистам и тем, кто нуждается в улучшении жилищных условий.
Эти субсидии не являются полным кредитом, а представляют собой целевую финансовую помощь, снижающую первоначальную нагрузку по ипотеке. Как правило, программа работает в двух направлениях: во-первых, государство может предоставить субсидию, покрывающую значительную часть первоначального взноса, требуемого банком. Во-вторых, в течение фиксированного периода (например, первых пяти лет) государство может субсидировать часть процентных платежей, фактически снижая ежемесячную нагрузку на заемщика.
Чтобы обеспечить прозрачность и справедливость, процесс подачи заявок был цифровизирован. Граждане могут обращаться за этими субсидиями через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz). Система оценивает право на получение субсидии по установленным критериям, таким как доход семьи, текущие жилищные условия и социальный статус. Программа специально привязана к ипотеке на квартиры в новых жилых комплексах, одновременно стимулируя строительный сектор и обеспечивая прямую поддержку семьям.