Tadbirkorlik huquqi14 Nov 2024 16:20
O'zbekistonda 'biznes yuritish qulayligi'ni yaxshilash bo'yicha keng ko'lamli islohotlar doirasida yangi biznesni ro'yxatdan o'tkazish tartibi tubdan soddalashtirildi. Byurokratik to'siqlar va bir nechta davlat idoralariga tashrif buyurish kunlari ortda qoldi. Bugun siz yangi yuridik shaxsni (MChJ kabi) ro'yxatdan o'tkazishingiz yoki Yakka tartibdagi tadbirkor (YaTT) bo'lishingiz mumkin, bularning barchasi to'liq onlayn va ko'pincha bir ish kunidan kamroq vaqt ichida amalga oshiriladi.
Buning asosiy vositasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) yoki 'yagona darcha' tamoyili asosida ishlaydigan Davlat xizmatlari markazlariga (DXM) tashrif buyurishdir. Onlayn jarayon juda oddiy: ariza beruvchi firma nomini tanlaydi (bu real vaqt rejimida noyoblik uchun tekshiriladi), o'zining huquqiy shaklini tanlaydi, ta'sischi(lar) va yuridik manzili haqidagi ma'lumotlarni to'ldiradi va o'zining asosiy biznes faoliyati kodini tanlaydi.
Ariza topshirilib, kichik davlat ro'yxatidan o'tganlik to'lovi to'langandan so'ng, tizim avtomatik ravishda barcha tegishli davlat organlari bilan bog'lanadi. U yangi sub'ektni soliq inspektsiyasi, statistika qo'mitasi va boshqa zarur idoralarda bir vaqtning o'zida ro'yxatdan o'tkazadi. Muvaffaqiyatli ro'yxatdan o'tgandan so'ng, ariza beruvchi to'liq qonuniy kuchga ega bo'lgan raqamli ro'yxatdan o'tganlik guvohnomasini oladi. Ushbu soddalashtirilgan jarayon tadbirkorlar uchun bozorga kirish to'sig'ini keskin pasaytiradi va iqtisodiy faoliyatni rasmiylashtirishga undaydi.

Предпринимательское право14 Nov 2024 16:20
В рамках масштабной реформы по улучшению «легкости ведения бизнеса» в Узбекистане процедура регистрации нового бизнеса была радикально упрощена. Времена бюрократических барьеров и посещения множества государственных органов остались в прошлом. Сегодня вы можете зарегистрировать новое юридическое лицо (например, ООО) или стать индивидуальным предпринимателем полностью онлайн и зачастую менее чем за один рабочий день.
Основным каналом для этого является Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) либо обращение в Центр государственных услуг, который работает по принципу «одного окна». Онлайн-процедура достаточно проста: заявитель выбирает наименование бизнеса (которое в реальном времени проверяется на уникальность), указывает организационно-правовую форму, заполняет сведения об учредителе(ях) и юридическом адресе, а также выбирает основной код вида деятельности.
После подачи заявления и оплаты небольшой государственной пошлины система автоматически взаимодействует со всеми соответствующими государственными органами. Новый субъект одновременно регистрируется в налоговой инспекции, органах статистики и других необходимых ведомствах. После успешной регистрации заявитель получает цифровое свидетельство о регистрации, имеющее полную юридическую силу. Этот оптимизированный процесс значительно снижает барьер для входа предпринимателей на рынок и способствует формализации экономической деятельности.